Gyorsan vegyük át mindkét megoldás előnyeit és hátrányait.
A gyári szoftver néhány kirívó esettől eltekintve sokkal olcsóbb. Könnyű később frissíteni, hiszen általában csak letöltöd a frissítést a gyártó oldaláról (vagy magától települ). Ha pedig probléma akad, akkor a cég ügyfélszolgálata azonnal segít.
Hátránya, hogy hiába raknak bele rengeteg beállítási lehetőséget és óriási skálázhatóságot... még így is előfordulhat, hogy pont a te cégedhez nem illik. Ha pedig hiányzik egy funkció, akkor teljesen meg vagy lőve.
Egyébként ez érthető. A gyári szoftvert sok cég fogja használni, épp ezért olyan, mint a tömegtermelt ruha: találsz olyan méretet, ami nagyjából jó, de ha tökéletes illeszkedést akarsz, akkor elmész egy szabóhoz.
Elérkeztünk az egyedi szoftverhez, ami viszont az egyik legjobb befektetés lehet.
Az egyedi szoftver 5 előnye
Ehhez találnod kell kiváló szoftverfejlesztőket, utána pedig együtt kell dolgoznod velük – tehát több időbe telik, míg elkészül.
A munka során valószínűleg olyan dokumentumokat is át kell majd adnod, amiket adatvédelmivel akarsz védeni, hiszen cégtitkok. A szoftverfejlesztő azért kéri ezeket, hogy egyrészt megismerje a cégedet, másrészt az igényeidnek minél jobban megfelelő szoftvert kapj a munka végén.
Ha pedig frissítés kell vagy egy új funkció, akkor szintén a fejlesztőhöz kell fordulnod. Az ára pedig több, mint amibe a bolti szoftver kerül.
Azért kezdtem a hátrányokkal, mert igyekszem reális képet adni neked. Most jönnek az előnyök.
Nincs licenszköltség
Sok gyári szoftvert csomagban adnak, és mondjuk az alapcsomagban 5 felhasználóért fizetsz. Ha felveszel egy 6. embert, akkor a következő, kétszer drágább csomagban találod magad.
A saját fejlesztésű szoftverrel ez nem fordulhat elő, és eljutottunk a következő ponthoz.
Tulajdonjog
A céged vagyontárgyai közé tartozik, kezelése pedig a te know-how-d.
Ez nemcsak növeli a céged értékét, de még egy kommunikálható előnynek is számít. A céged igényesebbnek számít, a terméked és szolgáltatásod hozzáadott értékén emel, a konkurenseiddel szemben pedig stratégiai előny.
Technológai függetlenség
Ha tömegszoftvert használsz, akkor csak reménykedhetsz, hogy idővel bekerülnek a neked kellő funkciók. Viszont az egyedi szoftverbe azt rakatsz bele, amit csak akarsz.
Nem fizetsz felesleges funkciókért
A szoftver legújabb verzióját meg kell venned, hiszen ahhoz jár az ügyfélszolgálat és minden egyéb. És mi van akkor, ha 20%-kal többe kerül, mert beleraktak egy rakás olyan funkciót, amire neked például semmi szükséged? Sajnos ki kell fizetned.
Az egyedi szoftvernél csak azért fizetsz, amit használsz.
100%-ban személyre (cégre) szabott
Arra fejleszted, amire használod. Azt a funkciót kapod, amire szükséged van.
Ha nagyon speciális munkafolyamataid vannak, akkor sokszor a saját fejlesztésű szoftver az egyetlen megoldás. Viszont profitálhatsz a saját szoftverből akkor is, ha amúgy elérhető gyári szoftver is. Mivel a szoftvert a cégedre és a feladataidra szabják, ezért a munka hatékonyabb és egyszerűbb lesz.
Különösen előnyös ez, ha később a szofver által szolgáltatott adatokat használó weboldal fejlesztésére is sor kerül. Ekkor nagyban megkönnyíti a honlapkészítés menetét, egy saját szoftver.